T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Atatürk Anadolu Lisesi

Baal’da Piyano Resitali

Okul Müzik Öğretmenimiz Müge Barak Yıldırım önderliğinde, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi olarak gelenekselleştirmek istediğimiz piyano resitalimizin ilk gösterisi 7 Aralık 2018 Cuma günü okulumuz öğrencileri tarafından çalınacak piyano eserleriyle gerçekleştirilecektir. 

03-12-2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*11-B ZEHRA AVCU/  

Frederic CHOPİN-VALSE OP.64 NO.2

1810 yılında dünyaya gelen Frederic doğduktan birkaç ay sonra Chopin ailesi Varşova’ya taşındı.Fransızca öğretmenliği yapan babasından Fransızca öğrenirken bir yandan da annesinden piyano dersleri alıyordu. Chopin, 8 yaşındayken salonlarda konserler vererek Varşova’da üstün yetenekli harika çocuk olarak tanınmaya başladı.5 yıl Bohemyalı piyanist Zyvny’dan piyano dersleri aldı.Ancak 12 yaşındayken öğretmeni ‘artık benden öğrenebileceği bir şey kalmadı’ diyerek dersleri kesti.

Chopin kendini yetiştirmek için büyük bir gayretle çalışmasını sürdürdü.Liseyi bitirdi ve Varşova Konservatuarı‘na yazıldı.Bu devrede genç Chopin’in ünü bütün Polonya’ya yayılmaya başladı...39 yaşında vefat eden Chopin´in ölümü ile ilgili 2017 yılında Amerikan Tıp Dergisi´nin açıklamasına göre 168 yıl sonra Chopin´in tüberküloz yüzünden öldüğü bilgisi paylaşıldı

*10-B NAZLI AKYELLİ/Bach Prelude and Fugue No.2 in Cm

Dünyaca ünlü birçok müzik adamı gibi, Johann Sebastian Bach  küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duymuş ve bu konuda kendini geliştirmiş bir isimdir. Alman asıllı olan ünlü besteci, org çalma konusunda oldukça başarılıydı. Ailesindeki neredeyse bütün bireylerin müzisyen olmasından dolayı bu konuda şanslı sayılan Bach, harika besteleri ile birçok başarılı işe imza atmıştır. İki evlilik yapan Bach’ın ilk eşi Maria Barbara Bach, ikinci eşi ise Anna MagdalenaBach’tır. Bach’in çocukları da aynı kendisi gibi müzikle iç içe büyümekteydiler. 1685 yılında dünyaya gelen ünlü besteci, 1750 yılında hayata veda etmiştir.

 

PROGRAM AKIŞI

*9-E SILA PARLAKOL/Yiruma- River Flows in you

Yiruma dünyaca tanınmış modern bir bestekâr ve piyanistdir. 
1978´te Seul´da doğmuştur.Piyanoya 5 yaşında başlar. 1988´de ailesi ile İngiltere´ye taşınırlar. 1996´da "The Musicians of Purcell" adlı albüme katkıda bulunur. PurcellSpecialist Music School (Londra)´dan temmuz 1997´de diplomasını alır. Haziran 2000´de de Kings College´den mezun olur...Eserlerine yenilerini eklemeye devam etmektedir. 

*11-A BİLGE ECE ÇAKIR /Evgeny GRİNKO- Valse   

Kısa sürede adını tüm dünyaya duyuran genç Rus piyanist, geniş bir keman ailesi ve akordeoncu 5 müzisyen ile sahne alıyor. Evgeny Grinko, konserlerinde piyano haricinde gitarda ve  davulda davulda da hünerlerini gösteriyor.İlk bestesini 16 yaşında yapan sanatçı piyano ile klasik müziğe geçmesi ise 24 yaşında  yaşındaminimalist müziğe duyduğu merakla ve piyano çalmayı öğrenmesiyle başlıyor.08/12/2018 (yarın) Cemal Reşit Rey Konser Salonunda sahne alacak.

*9-E  ZEYNEP LAL GENÇ/ 

Yann TİERSEN-comptine d´un autre été

1970’te Brest, Brittany, Fransa’da dünyaya geldi. Fransa´nın en büyük müzik dehaları arasında gösterilen Tiersen, bir çok farklı enstrümanı kullanarak deneysel ve minimalist bir tarz oluşturmuştur. 48 yaşında olan besteci artık daha sert sesler ve ritimler kullanmaya başlamış, deneysel bir tarza yöneldiğini ortaya koymuştur.Satie ile aynı kategoride gösterilmektedir. 

 

*9-B SELİN ESKENAZİ/ Eric SATİE- Gnossienne No.1

1866-1925 yılları arasında yaşamış müzisyen  Alfred Eric Leslie Satie Fransız besteci.Besteleri orijinal, mizahi, minimalisttir. Kırkına kadar besteci olarak ciddiye alınmayan Satie, Parade

adlı bale müziği ile üne ulaştı.O sırada Paris´i kasıp kavuran Rus Balesi´nin programına alınan bu eseri Picasso ile beraber yaratmıştı.1925 yılında Siroz hastalığından hayatını kaybetti.

*9-C  İLTAN BAYER/ Barış MANÇO-Rüya

1943 tarihinde İstanbul´da doğdu. Sahnelerle ilk kez 1958 yılında Galatasaray Lisesi´nde öğrenciyken tanıştı. Yüksek öğrenimini Belçika´daki ´Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi´de tamamladı. Yaptığı 200´den fazla beste sayesinde 12 altın ve 1 platin albüm kazandı..´Türkiye´nin Evliyası´ lakabını da kazanan sanatçıdır.

*9-C *SUDE ŞEN/MOZART / Türk Marşı (Allaturca)

Dünyanın en ünlü sayılı bestekarlarının arasında bulunan Wolfgang AmadeusMozart,1756 yılında Avusturya’nın Salzburg kentinde doğmuştur. Babası LeopoldMozart, Salzburg Başpiskoposu’nun yardımcı müzik direktörlüğünü yapan kemancı ve bestecidir.Kendi yeteneği ile 3 yaşında piyano çalıp, 5 yaşında ise beste yapmıştır.Bestelerinin hiç biri, bir diğerine benzemiyordur.Yaşadığı maddi sıkıntı ve hayatın getirdiği zorluklarına karşı, hiçbir zaman bestelerinde hüzün ve depresif bir hava estirmemiştir. Müzikte romantik ekole başarılı bir başlangıç yapmış ve bestelerine kattığı, çocuksu, canlı ve sevimlilik sayesinde bestelerinin evrensel olmasını sağlamıştır.35 yaşında verem hastalığından vefat etmiştir.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 03.12.2018 - Güncelleme: 03.12.2018 18:27 - Görüntülenme: 91
  Beğen | 1  kişi beğendi